Новодворська ікона Пресвятої Богородиці
Святкується: 20 грудня / 2 січня.
Первозданна ікона Божої Матері Новодворська була написана митрополитом Московським і всієї Русі Петром ще під час його перебування на Волині (близько 1320 року). Митрополит Петро жив тоді в монастирі, заснованому їм на річці Раті, поблизу урочища, яке називалося Новий Палац. Коли після Брестської унії почалися гоніння на Православну Церкву, ієромонах цього монастиря Іаков переніс її в Чернігівський Єлецький Свято-Успенський монастир. Після облаштування Сурожського монастиря преосвященний Антоній (Стаховський) віддав ікону будівельникові монастиря Симеону.
У соборній церкві монастиря, яка на жаль не збереглася донині, і поставили святий образ. 14 серпня 1677 року перед літургією ікона була перенесена хресним ходом із старої церкви, в нову.
Святитель Димитрій Ростовський, який прибув в цей час на поклоніння до чудотворної ікони, свідчить, що 16 серпня Никодим, єпископ Целерський, виголосив після обідні проповідь, в якій розповів про чудеса, явлені через образ Матері Божої Новодворської.
Згодом ця святочтіма ікона знаходилася в Новгород-Сіверському Спасо-Преображенському монастирі. Але наприкінці 50-х, під час хрущовського гоніння на Церкву, монастир, за рішенням місцевого партійного начальства, був закритий. Якийсь ієромонах Спасо-Преображенського монастиря приніс благодатний список з чудотворної ікони до Ніжина. До 1997 року ікона перебувала у різних господарів, поки не потрапила до Геннадія Б., який передав ікону в Хрестовоздвиженську церкву міста Ніжина, Це відбулося при чудових обставинах. За словами самого Геннадія, він кілька разів бачив уві сні святий образ в сяйві і чув голос, який просив віднести ікону в церкву.
У 2000 році Новодворська ікона Матері Божої була поміщена в кіот. З благословення Високопреосвященнішого Антонія, Митрополита Чернігівського і Ніжинського (+ 2003 р.), кожну неділю перед Новодворським чудотворним образом в Хрестовоздвиженський церкві міста Ніжина за відсутністю акафіста Новодворський іконі служать акафіст Покрову Пресвятої Богородиці.