Чудотворний образ Святителя Миколая
Чудотворний образ святителя Миколая до 1812 року знаходився на місці свого явища в малому Миколаївському храмі, а потім в іконостасі соборного храму в ім’я святителя Миколая, Батуринського монастиря. Хоча за свою історію монастир неодноразово розорявся, чудотворний образ святителя Миколая чудом зберігався при цьому. Усні перекази, які дбайливо зберігаються в монастирі, розповідають про стародавню дивовижну історію образу.
За радянських часів всі ікони з Миколаївського собору і теплої церкви були спалені на території монастиря, образ же святителя зберігся, можливо, саме тому – так вважають дослідники, – що знаходився в скитській церкві.
Про написання копій з чудотворної ікони в історії монастиря не згадується, тому, можливо, стародавню ікону, що з’явилася в лісі, знайшов у наш час отець Іона (Пірогов) в селі Халімоново Бахмацького району Чернігівської області у благочестивої жінки, яка зберігала багато ікон з різних зруйнованих храмів і монастирів. Увага о. Іони привернула ікона святителя Миколи, що стояла в комірці. Жінка розповіла, що ця ікона з Батуринського монастиря, храмова. Отець Іона переніс ікону святителя в храм Воскресіння Христова в Батурині.
30 травня 2000 року був відкритий Батуринській Ніколо-Крупицький жіночий монастир, куди за благословенням митрополита Чернігівського і Ніжинського Антонія (+2003) у вересні 2001 року урочисто перенесли образ Миколи Чудотворця. Образ святителя частково реставрували в Києві, а перед святкуванням перенесення мощів святого, 19 травня 2002 року він прибув в обитель.
22 травня після святкової Божественної літургії був звершений хресний хід з оновленим образом святителя на місце явлення ікони – “скиток”, в якому взяло участь безліч православних, “єдиним серцем” присутні зверталися до великого чудотворця під час молебного співу і дивовижного акафісту. Ікона святого Миколи після торжеств була запрошена до Києва Введенським монастирем – так почалося паломництво ікони, яке проходило по багатьом містам Росії і України.
У Чернігові під час перебування ікони в Преображенському соборі дуже хвора жінка, помолившись біля ікони святителя, прийшла додому і почала читати куплену брошуру про Миколаївський Крупицький Батуринський монастир і, задрімавши в кріслі, побачила незвичний сон. “Підходить до мене старець, той, якого я бачила на іконі.”, торкається до хворого місця, “я розплющила очі – нікого немає, біль мій зник по теперішній час”, – розповідала жінка після подячного молебню святому чудотворцю Миколаю.
Потім одне за одним почали відбуватися зцілення сліпоти, виразки, хвороби нирок, раку, запалень. Зовсім недавно, приклавшись до ікони, зцілилася п’ятирічна дівчинка, у якої лікарі виявили запалення наднирників. Святу ікону запрошували багато лікарняних храмів Києва. У 4-ій міській лікарні, помираюча від гангрени плакала, тримаючись за кіот ікони, через два дні процес гноїння припинився, і через два тижні її виписали додому. У вересні 2002 року Лідія з міста Чернігова отримала після молитви у образа святителя Миколи зцілення пухлини грудей. Під час перебування чудотворної ікони в Москві, мешканка столиці підійшла до образу під час загострення артозу колінних суглобів і тромбофлебіту. Помолившись святителеві Миколі, наступного дня вона відчула повну відсутність хворі в ногах, пройшли набряки, кульгавість.
Чудотворний образ святителя Миколи допоміг зцілитися від згубної пристрасті до куріння, якою страждала москвичка Наталія протягом 27 років. Після молитов батьків перед чудотворним образом син їх, що попав під вплив буддистів, повернувся з секти в сім’ю. Євгеній, що повністю втратив зір після другого інсульту, молився в київському лікарняному храмі на Солом’янці перед образом Миколая Чудотворця з Батуринської обителі. “Після слізної молитви і обіцянки стати християнином і повінчатися, він став бачити відразу світло і контури людей, рухи людей і предметів, – свідчила його дружина Галина. – Я дякую Господу і Його великому угоднику.” Десятки чудових зцілень засвідчені останніми роками як в самій обителі, так і під час принесення чудотворного образу в інші міста – Київ, Чернігів, Москву, Ярославль.
За словами черниці Свято-Миколаївського Крупицького Батуринського жіночого монастиря Афанасії, яка часто супроводжує ікону, ікона святителя Миколи Чудотворця – це явлений лик святого. “Цю ікону не писав ніякий земний художник, її ніхто не приніс, ніхто не подарував, вона просто з’явилася, з’явилося світло, і люди це побачили” – говорить черниця Афанасія.
У монастирі побудоване невелике паломницьке містечко (на 50 чоловік), для тих, хто приїжджає сюди на поклоніння чудотворному образу святителя Миколи за допомогою святого угодника Божого в бідах, напастях і хворобах. І кожному, хто приходить з вірою, зцілення і допомога даються. Тільки за цей рік в церковній книзі з’явилося 130 нових записів про зцілення.