Густинська ікона Пресвятої Богородиці
Святкується: 28 липня / 10 серпня
Густинська ікона Божої Матері знаходиться в Троїцькій церкві Густинського монастиря, поблизу міста Прилук Полтавської губернії. Час появи цієї ікони невідомий, але вважають, що вона вельми стародавнього походження. У літописі Густинського монастиря збереглася звістка, що вже в 1670 р. ця ікона була відома всюди як прославлена багатьма чудовими знаменнями.
Спочатку св. ікона стояла над колодязем, а потім, після багатьох явлених чудес і зцілень, перенесена до самого монастиря. У літній час Густинську ікону поміщають в іконостасі Троїцької церкви, ліворуч від царських врат, а в зимовий час її переносять звідси в тепліше приміщення, в трапезну церкву Воскресіння Христова. По суботах перед нею звершується урочистий молебень з акафістом, до якого стікаються численні шанувальники св. ікони.
Щорічно, коли на монастирській площі буває ярмарок, ікону виносять з церкви, обходять з нею навколо всього ярмарку і ставлять в спеціально для того облаштованій каплиці, в якій вона і залишається до кінця ярмаркового торгу. Тому Густинська Смоленська ікона називається також “Ярмарковою”.
Розміри цієї ікони значні: у вишину вона має 1 аршин 13 і 1/2 вершки, а завширшки – 1 аршин 2 і 1/4 вершка. Старанністю шанувальників, вона давно вже прикрашена срібною позолоченою ризою.
Євгеній Поселянин “Оповіді про чудотворні ікони Богоматері”. (1919р.)